INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Marcin Costinensis (z Kościany)  

 
 
ok. 1554 - 1628-05-26
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Costinensis Marcin (z Kościany) (zm. 1628), jezuita, więzień szwedzki. Ur. około r. 1554, do jezuitów wstąpił 23 X 1578 w Braniewie, uczył kilkanaście lat po różnych kolegiach. Około roku 1594 przeniesiony do Dorpatu, uczył i kierował jako prefekt szkołami. 5 I 1601 wojska Karola Sudermańskiego zajęły Dorpat. W kolegium jezuickim pozostało trzech księży: Jan Ambroży Volker (nie Welther, jak podają Brown, Bibl. Pis. Asyst. Pol. i Rostowski), autor i wydawca kilku książek w języku łotewskim (nie litewskim, jak mylnie tenże Brown), Krzysztof Spotecus, Wielkopolanin z Zagórowa, i C. oraz czterech braci: Jan Estho, Estończyk, Sebastian Markowicz, Chorwat, Maciej Vitriarius i Mikołaj Mercator. Kolegium zostało zajęte i doszczętnie zrabowane, jezuici uwięzieni. Sześć prawie miesięcy trwały wyszukane i nieludzkie katusze tak fizyczne jak moralne, którymi generał szwedzki Somme, któremu Karol oddał mnichów, gnębił niezłomnych jezuitów. W czerwcu przewieziono ich do Rewla, potem do Sztokholmu i zamknięto w więzieniu, gdzie poddano nowym zniewagom i udrękom. Głód i zaraza zabrały w krótkim czasie Spoteka i trzech braci: Jana, Macieja i Mikołaja. Pozostałym przy życiu udało się z czasem ułagodzić dozorców; jeden pełnił funkcje kucharza, inny uczył dzieci. Nie zaniedbywali przy tym posług duchownych. Jezuici robili starania o wydostanie swych braci, złożyli wielkie sumy pieniędzy, wspierali ich nawet materialnie, dwu ofiarowało się w niewolę na zamianę. Wreszcie pod naciskiem Karola, syna naturalnego Sudermańczyka, wypuszczono jezuitów z niewoli w październiku 1605. Volker przybył do Brunsbergi, a C. do Warszawy. Zmarł 26 V 1628 w Pułtusku.

 

Archiwum Tow. Jez. Pol. 51, f. 173: Relacja oficjalna współczesna dla Generała. Pol. 7, Catalogi; Archiwum Prow. Małop. rkp. 266: Poszakowski, De viris illustribus prov. lit., s. 138, 216, 785, 866; Rostowski, Lituanicarum S. J. Historiarum, Paryż 1877 (relacja Rostowskiego nie we wszystkim jest ścisła; przede wszystkim błędnie podano nazwiska i pochodzenie więźniów); Enc. Jezuitów; Załęski, Jezuici w Polsce, IV.     

Stanisław Bednarski T. J.

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.